Please update your Flash Player to view content.

Ad Astra

Opublikowano: 21 marzec 2012


dixie jam sessionW niedzielę na scenie Nyskiego Domu Kultury wystąpił fenomenalny band Dixie Jam Session z Węgier. Muzycy przenieśli mieszkańców Nysy do Nowego Orleanu lat ‘20. To już kolejna odsłona cyklu Visegrad Music United, projektu współfinansowanego ze środków International Visegrad Fund.

Występ Dixie Jam Session był nie tyle koncertem, co miniaturowym muzycznym widowiskiem. Ku zaskoczeniu publiczności muzycy przywitali się zarówno w ojczystym języku, jak i po polsku, czym zasłużyli sobie na pierwszą (a zarazem jedną z wielu tego wieczora) dawkę gromkich braw. Węgrzy, korzystając z bogatego doświadczenia, bo liczącego 25 lat działalności bandu, wyczarowali atmosferę najlepszego dla muzyki dixie okresu. Mieszanką swobodnej wirtuozerii, poczucia humoru i pozytywnej energii znieśli granicę pomiędzy tym, co wyćwiczone a improwizacją. Zdawali się bawić równie dobrze co publiczność – w trakcie grania prowadzili ze sobą dialogi, serwowali solówki i przekomarzali na umiejętności. Dokładając elementy żartobliwej choreografii i szczyptę dobrego humoru pokazali słuchaczom czym jest jazz w dixielandowym stylu. Nie było na sali widowiskowej osoby, która nie dałaby porwać się pozytywnej energii Dixie Jam Session, nogi same rwały się do podrygiwania.

  

Jak powiedział kiedyś Zbigniew Wodecki, muzycy Dixie Jam Session przypomnieli swoim występem czasy, by aby uprawiać muzykę, trzeba było umieć grać i śpiewać. Chrapliwy głos Jeno Hatvani’ego doskonale w tę teorię się wpisał.

Koncert poprzedził jarmark, na którym przybyli mogli skosztować typowych dla Węgier wędlin, past i win, a także nabyć wyroby rękodzielnicze, albumy i foldery tematyczne.

Dixie Jam Session tworzą:

Jeno Hatvani – klarnet, wokal

Tibor Fonay (Fony) – kontrabas

Norbert Marton (Norbi) – trąbka

Valeria Varga (Valika) – perkusja

Tomas Kovacs (Kovi) – puzon

Dr Lajos Csanadi (Lalika) - fortepian

 

Zespół Dixie Jam Session istnieje już 25 lat i jest jednym z nielicznych węgierskich zespołów dixielandowych. Grał na rozmaitych imprezach muzycznych, festiwalach, ceremoniach otwarcia i innych imprezach reprezentacyjnych. Grywał również w klubach jazzowych.

Oprócz standardowych kawałków dixielandowych ich repertuar składa się z piosenek filmowych, ulubionych operetkowych i solówek. Zespół grał w większości krajów europejskich, głównie na festiwalach jazzowych, ale także na francuskich i austriackich weselach, w hiszpańskich klubach, na pokładach niemieckich krążowników. Na austriackich, holenderskich i niemieckich festiwalach piwnych i imprezach kulturalnych. Dwa z nagrań zespołu stały się częścią ścieżki dźwiękowej filmu “The Last Hungarian on Buckeye” pokazanym w Cleveland.

 

W 2006 i 2009 podczas jednomiesięcznej trasy koncertowej w Australii, zostali pierwszym środkowoeuropejskim bandem, który zagrał na 4 międzynarodowych festiwalach jazzowych (Dubbo, Bellingen, Newcastle, Noosa Heads,), zagrali wtedy 23 koncerty w 26 dni.

W 2007 roku mieli jednotygodniowy cykl koncertów w Turku, Finlandia.

W 2008 i 2009 wzięli udział w międzynarodowych festiwalach jazzowych w Saint Raphael we Francji i Kaiserslautern w Niemczech.

Utwory z siedmiu wydanych przez zespół płyt, można posłuchać na stronie internetowej zespołu oraz w brytyjskim radio internetowym Hot Jazz Channel.

Lubisz nas?

Dom Dwóch Kultur

dom dwóch kultur

visegrad_find

 

Polecamy

Regionalna Telewizja Opolskie

 

Visit opolskie

4 pory roku

Masz pomysł, jak ciekawie pokazać kulturę, pasje i ludzi pogranicza? Chciałbyś pomóc w realizacji materiałów video? Napisz do nas!

Szlachetna Paczka

 

 

 

 

 

| + -