Please update your Flash Player to view content.

Ad Astra

Opublikowano: 10 sierpień 2010

Reggae, czyli pierwszy dzień Festiwalu Twórczości Młodzieżowej, to propozycja Nyskiego Domu Kultury dla ludzi, którzy chcą posłuchać dobrej muzyki, nie ruszając się z Nysy. O odpowiedni poziom zadbały zespoły polskie: Zebra, Mystic Garden Sound, Pop Marlej, Raz Tu Raz Tam i Czeski Silesian Tribe z Jesenika.

Silesian Tribe skupił się na dopieszczaniu muzyki reggae, serwowanej słuchaczom z dwóch gramofonów.Nie samym reggae chłopaki żyją, więc szło i ska, i dub, i połączenie tych rodzajów. Ludzie zaczęli się gibać i przyszedł nastrój.

Pop Marlej, czyli Jamajka. Falowanie publiki na widowni, pierwsze nieśmiałe tańce pod sceną. A potem śmiałe, bo i śmiałością powiało, gdy muzycy zagrali "Swingers Party". (Jak zauważyli - co jest najgorszego w swingowaniu? To, że nie bierzemy w nim udziału). A potem poleciały inne kawałki i zrobił się spektakl. Reggae pokazało swą siłę!

 

 

Rewelacyjny koncert Zebry. Nie reggae a psychodelia, ale na świetnym poziomie. Charyzmatyczna Natalia Norko czaruje przy mikrofonie, wyśpiewywując dźwięki w sobie tylko znanym języku, ale doskonale pasujące do muzyki reszty zespołu. Przy najbliższej okazji zaprosimy Zebrę ponownie do Nysy i z pewnością nikogo z widzów piątkowej imprezy do ponownego wysłuchania nakłaniać nie będzie trzeba. Przyjemnie posłuchać i... popatrzeć.

 

Wałbrzyska grupa Raz Tu Raz Tam zademonstrowała punk, reggae i ska w jednym. W ramach inspiracji sięgnęła po tekst z klasyki literatury, a mianowicie Brunona Jasieńskiego (polskiego futurysty rozstrzelanego przez Rosjan w Moskwie w 1938 r.) "Mięso kobiet". Sięgnęła pomimo tego, że wydał się im dziwny, a autor popaprany. W innych utworach grupy mieliśmy już standardowe teksty o politykach i słonku, które jutro wzejdzie na pewno.

 

Sambor, jak sam mówi urodzony w Nysie, reprezentujący zespół Mystic Garden Sound, zadziwił. Kto się spodziewał, że będzie aż tak profesjonalnie? Dojrzałymi tekstami, a przede wszystkim muzyką dub reggae, ethno i roots, wykonywaną przy wtórze elektronicznych brzmień, zasłużył na pełen szacun. Ci, którzy zostali do końca, pomimo późnej pory (było już grubo po 23.00), z pewnością poczuli "dosyt".

 


Relacja czeska:

 2010-10-08 Pátek, v 17.00 hodin, jeviště NDK

Reggae - v rámci Polsko České Hudební Fiesty

Prví den festivalu Mládežnické Tvorby je návrhem Nyského Kulturního Domu pro lidi, které mají rádi reggae. Návštěvníci budou mohli poslouchat následujících polských kapel- Zebra, Mystic Garden Sound, Pop Marlej, Raz Tu Raz Tam, a taky české skupiny Silesian Trible z Jeseníku.

Atmosféra byla výjimečná a všichni se dobře bavili.

 

Lubisz nas?

Dom Dwóch Kultur

dom dwóch kultur

visegrad_find

 

Polecamy

Regionalna Telewizja Opolskie

 

Visit opolskie

4 pory roku

Masz pomysł, jak ciekawie pokazać kulturę, pasje i ludzi pogranicza? Chciałbyś pomóc w realizacji materiałów video? Napisz do nas!

Szlachetna Paczka

 

 

 

 

 

| + -