Please update your Flash Player to view content.

Ad Astra

Opublikowano: 07 maj 2012

W niedzielę 6 maja, miała miejsce ostatnia odsłona, obecnego wyglądu sceny głównej NDK.  Już od poniedziałku miejsce pulpitu dyrygenta, instrumentów i wysłużonych foteli zajmą robotnicy, wiertarki i młotki. 

Niedzielny wieczór był dla mieszkańców Nysy okazją do wysłuchania koncertu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej zorganizowanego przez NDK i nyskie stowarzyszenie AdAstra. Rzadko zdarza się w Nysie okazja do darmowego zetknięcia z tak bogatym instrumentarium i szerokim programem. To dzięki pozyskaniu środków z International Visegrad Fund na cykl koncertów Visegrad Music United. Występ artystów z Zabrza i Nysy był ostatnim podsumowującym projekt, po koncertach muzyków Czeskich, Węgierskich i Słowackich.

Orkiestra pod batutą Sławomira Chrzanowskiego wykonała trzyczęściowy koncert. W pierwszej odsłonie zaprezentowano nawiązujące do rocznicy uchwalenia konstytucji 3 mają utwory polskie. Następnie standardy muzyki światowej. Po przerwie nastąpił nyski akcent. Wraz z orkiestrą zaśpiewali i zagrali nysanie Agnieszka Niewiadomska, Michał Baraniewicz i Mikołaj Pietruszczak.  Słuchacze mogli zapoznać się z premierowym wykonaniem kompozycji „Opowieść z N twierdzy” autorstwa Marcina Miłkowskiego, na co dzień menadżera i kierownika NDK.

Długa ponad dwudziestominutowa kompozycja łączyła w sobie zarówno elementy muzyki filmowej, muzyki klasycznej ale też rock, hip hop, funk. Słuchacze byli wyraźnie zaskoczeni tą niecodzienną stylistyką. Chyba przypadła ona słuchaczom do gustu, ponieważ została nagrodzona owacjami na stojąco. Marcin Miłkowski podkreśla, że pisanie do szuflady jest bez sensu, widząc kolejne efekty pracy kompozytorskiej artysty, możemy być pewni że jeszcze nie raz, biblioteka kompozycji nawiązujących do Nysy będzie przez niego wzbogacana.

Do nowej odsłony budynku NDK przyjdzie poczekać nam do jesieni, na ten czas życie artystyczne przeniesie się do Bastionu św Jadwigi, Fortu Wodnego i na Rynek. Po wakacjach zobaczymy efekt budowlańców, nową elewację, hol, zasiądziemy w nowych fotelach.

Piotr Osiadły

fot. Paweł Maluśki, Rafał Okrzymowski

Lubisz nas?

Dom Dwóch Kultur

dom dwóch kultur

visegrad_find

 

Polecamy

Regionalna Telewizja Opolskie

 

Visit opolskie

4 pory roku

Masz pomysł, jak ciekawie pokazać kulturę, pasje i ludzi pogranicza? Chciałbyś pomóc w realizacji materiałów video? Napisz do nas!

Szlachetna Paczka

 

 

 

 

 

| + -