Please update your Flash Player to view content.

Ad Astra

Opublikowano: 01 czerwiec 2013

Cztery pory roku w Europradziadzie” - tak brzmi tytuł projektu, którego realizację zakończyło Stowarzyszenie Ad Astra. W ramach projektu zrealizowano 40 odcinków publicystycznych materiałów audiowizualnych dotyczących różnych aspektów życia polsko-czeskiego pogranicza – tradycji świątecznych, sposobów spędzania wolnego czasu, przyzwyczajeń i nawyków, atrakcji turystycznych itd. Tematy te zostały opracowane na lokalnych przykładach Nysy i Jesenika, jak też innych miast należących do Euroregionu Pradziad.

 

Filmy są ogólnodostępne zarówno po polskiej, jak i po czeskiej stronie, ponieważ są emitowane w telewizji kablowej w Jeseniku (Czechy), jak też w Nysie w Regionalnej Telewizji Opolskie. Można je również obejrzeć na Facebooku, Youtube, Forum.nysa.pl, czy na stronach partnerskich instytucji. Osoby zainteresowane - szczególnie te, które wzięły czynny udział w realizacji materiałów filmowych, mogą otrzymać bezpłatną płytę DVD z kompilacją materiałów projektowych.

Oprócz samych materiałów i ich emisji, odbyły się cztery spotkania, podczas których projekcja filmów została połączona z dyskusją na tematy przedstawione w naszych materiałach. Dwa spotkania miały miejsce po stronie czeskiej, w budynku Ośrodka Kultury w Jeseniku oraz w sali koncertowej jesenickiej kaplicy - czyli Kaple w dniach 11 grudnia 2012 oraz 9 marca 2013. Natomiast po stronie polskiej spotkania odbyły się w Domu Dwóch Kultur w dniu 11 lutego 2013 oraz w Nyskim Domu Kultury w dniu 6 marca.

Ciekawym elementem projektu była kwestia językowa. Materiały filmowe były tłumaczone odpowiednio z języka czeskiego na polski i odwrotnie. Tłumaczono tylko trudniejsze fragmenty wypowiedzi, aby niejako wymusić na odbiorcach zrozumienie tekstu w języku obcym. Wbrew pozorom, język czeski nie jest tak łatwy w odbiorze dla Polaków, niemniej jednak, chociaż w spotkaniach uczestniczył też tłumacz, większych problemów w komunikacji pomiędzy czeskimi a polskimi uczestnikami nie odnotowano. Chociaż znane są opinie o rzekomo negatywnym wizerunku Polaków w Czechach (istnieje nawet taki program Ministra Spraw Zagranicznych finansujący działania zmierzające do zbudowania pozytywnego wizerunku naszego kraju w Republice Czeskiej), osoby zaangażowane w realizację projektu nie odnotowały żadnych animozji pomiędzy polskimi, a czeskimi uczestnikami. Wręcz odwrotnie – miała miejsca fantastyczna współpraca i wzajemne wspieranie się wszystkich uczestniczących osób, czy instytucji.

Projekt ten, bardzo innowacyjny w swojej treści, z pewnością zostanie kontynuowany w przyszłości. Wiele tematów zostało poruszonych i omówionych, ale też wiele kwestii należy przedyskutować przy innych okazjach, z wykorzystaniem innych materiałów źródłowych.

Na pewno jednym z ciekawszych tematów jest wspólna polsko-czeska historia, przedwojenny rozkwit przemysłowy regionów jesenickiego i nyskiego, w tym rozkwit przemysłu turystycznego, jak też następny kryzys i upadek spowodowany przede wszystkim socjalistycznym ustrojem oraz problemami politycznymi w latach 50-tych ubiegłego stulecia.

Chociaż jesteśmy bliskim sąsiadami, mamy podobne języki, wspólną historię i wiele wspólnych problemów - są miedzy nami ogromne różnice w mentalności, w sposobie bycia i pojmowania świata. My jesteśmy osobami religijnymi, mocno przywiązanymi do tradycji świątecznych, czy obrządków kościelnych. Czesi z kolei są absolutnymi ateistami. Wiele tematów, które u nas są zaliczane do grupy tabu, są bezproblemowo poruszane u naszych sąsiadów na forum publicznym. Czy można sobie wyobrazić pokaz striptizu, czy występy transwestytów w Nyskim Domu Kultury? Niewykonalne, chociaż już 40 km dalej, w maleńkim Jeseniku takie imprezy są na porządku dziennym. Nieporównywalnie większą opiekę społeczną zapewnia państwo czeskie – lepsza infrastruktura, wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi, matek, seniorów itd. Fantastyczne i stosunkowo tanie są połączenia kolejowe i autobusowe – od razu w myślach przypominam sobie nasze odwieczne problemy z PKP i PKS, jak też wioski, do których autobus przyjeżdża raz dziennie. Czesi znacznie bardziej są aktywni społecznie – chodzą na imprezy (których ogromna większość jest odpłatna), uprawiają sporty, podróżują. No i więcej zarabiają. Ale my mamy tańszą żywność i znaczne smaczniejsze potrawy! Można by mówić i opowiadać godzinami, a tematów jest tak wiele… Ale cóż – mamy 40 przygotowanych materiałów i czekamy na Państwa opinie. Zapraszamy do oglądania na naszych stronach!

Zobacz nasze produkcje filmowe na Youtube

Lubisz nas?

Dom Dwóch Kultur

dom dwóch kultur

visegrad_find

 

Polecamy

Regionalna Telewizja Opolskie

 

Visit opolskie

4 pory roku

Masz pomysł, jak ciekawie pokazać kulturę, pasje i ludzi pogranicza? Chciałbyś pomóc w realizacji materiałów video? Napisz do nas!

Szlachetna Paczka

 

 

 

 

 

| + -